AstekHPC

programing

زبان های برنامه نویسی پرکاربرد

شاید هیچ فناوری همانند فناوری کامپیوتر دارای تنوع در حوزه های مختلف نباشد. تنوع در حوزه های سخت افزاری، نرم افزاری، شبکه ، امنیت و غیره و غیره . در هر حوزه ای از این فناوری قدم بر می دارید، با حجم زیادی از مطالب روبرو می شوید، مطالبی که بسرعت در حال به روز شدن هستند.  شما

باید بعنوان متخصصی که پا به این عرصه گذاشته ، همواره دانش خودتونو در حوزه مربوطه به روز نگه دارید و این همان قسمت سخت قضیه است. در این مطلب وارد بخشی از این این فناوری می شویم که متعلق به برنامه نویسی است و از اهمیت و کاربرد فراوانی در بخش های مختلف از قبیل صنعت، برنامه های کاربردی، امنیتی، اندرویدی و ... برخوردار می باشد. در ادامه شما را با تعدادی از مهمترین زبانهای برنامه نویسی و کاربرد آنها آشنا می کنم و امیدوارم این آگاهی، راهنمایی باشد برای آن دسته از کسانی که در این حوزه از فناوری کامپیوتر تصمیم دارند به فعالیت بپردازند. 

 


البته دو نکته مهم در این حوزه وجود داره ، اول اینکه میزان علاقه و شور و شوق شما، نقش بسزایی در پیشرفت کاری شما در حوزه مربوطه داره و دوم اینکه با توجه به اینکه قالب اصلی در تمام برنامه نویسی ها ، تقریبا شبیه به همه، شما با یادگیری یک زبان تا حد زیادی راه خودتون برای یادگیری زبان دوم هموار کردید. البته شاید نیازی به یادگیری تمام زبان های برنامه نویسی نباشه و کار منطقی ای هم بحساب نمی آد ولی برای شما این امکان رو فراهم می کنه که در صورتی خواستید حوزه برنامه نویسیتون رو تغییر بدید، با سرعت بیشتر و آمادگی بهتری این انتقال رو داشته باشید. 

 

لیست زبانهای برنامه نویسی پرکاربرد : 

JAVA 
زبانهای برنامه نویسی جاوا و دات نت مایکروسافت، از کاربردی ترین نرم افزارهای حال حاضر دنیا در عرصه پروژه های اقتصادی هستند و در حال حاضر شاید میلیون ها نفر از طریق این زبان، امرار معاش می کنند و از طرفی با توجه به اینکه زبان برنامه نویسی سیستم عامل Android ( برای موبایل ) هم جاواست، کاربرد و اهمیت این زبان برنامه نویسی رو افزایش داده و در نمودار رتبه بندیه انجمن PYPL PopularitY ، این زبان برنامه نویسی ، رتبه نخست رو به خودش اختصاص داده. 

C++ / C 
این زبان برنامه نویسی جزء اولین زبان های برنامه نویسه که دانشجویان در دانشگاه باید اون رو یاد بگیرند و در واقع بعنوان پایه و شروع یادگیری اسکلت برنامه نویسی محسوب میشه. از زبان برنامه نویسی ++C بیشتر در نرم افزار های مهندسی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیره و دارای جایگاه خاصی در این حوزست و از جمله کاربردهای اون میشه به این موارد اشاره کرد:درایور های دستگاه های صنعتی ، نرم افزار های مربوط به Embedded Systems ، برنامه های مربوط به Server - Client ها با امنیت بالا ، بازی های ویدیویی . و در فهرست بندی PYPL PopularitY، به ترتیب رده های ششم و هفتم قرار دارند . 


PHP 
از این زبان برنامه نویسیه حرفه ای جهت طراحی صفحات وب بخصوص صفخات وب پویا و تعاملی مورد استفاده قرار می گیره و به دلیل کاربردی بودن آن در حوزه وب، در جایگاه سوم این رده بندی قرار داره. 

VISUAL BASIC 
با استفاده از این زبان برنامه نویسی ، که یادگیری اون آسان و دلپذیره، شما این امکان رو خواهید داشت تا با کمی آموزش بتونید برنامه های ساده دارای رابط گرافیکی ایجاد کنید و در ادامه به ایجاد برنامه های پیچیده و کاربردی تجاری اقدام کنید. از جمله کاربردهای دیگه این برنامه نویسی ، امکان ایجاد ماکروهای مربوطه در مجموعه نرم افزارهای آفیسه که امکان کار در اونهارو برای شما راحتتر، حرفه ای تر و لذت بخش تر می کنه.این زبان برنامه نویسی به دلیل سادگی و راحتی ای که برای برنامه نویس فراهم می کنه، ااز جایگاه ویژه ای بین برنامه نویسان برخورداره و از دید PYPL PopularitYدر رتبه چهاردهم قرار می گیره . 


#C 
#C این زبان برنامه نویسیه فوق العاده، که مورد علاقه برنامه نویسان زیادی در سطح دنیاست توسط مایکروسافت و از دل زبان .NET رشد کرده و با کسب استانداردهای ISO و Ecma تونست بعنوان یک زبان استاندارد خودشو مطرح کنه.از این زبان برنامه نویسی برای ایجاد سیستم عامل Windiws Phone 7 ( سیستم عامل موبایل هایی همچون HTC ) استفاده میشهو در رتبه بندی PYPL PopularitY، در ردیف 4 جدول زبانهای برنامه نویسی قرار داره. 

PYTHON 
همانطور که گفته شد این زبان برنامه نویسی همانند همتای خود PERL برای ایجاد برنامه های کاربردی تحت وب و برنامه های کاربردی ابری در قالب هایی مثل Django استفاده میشه و از نکات قابل توجه اینکه موتور برنامه های گوگل، با این زبان نوشته شده و پشتیبانی و بروز میشود.از جمله مزیت های زبان های Python و Perl نسبت به PHP تنوع کاربردی آن در هر یک از حوزه های وب، هوا و فضا ، اقتصادی ، نظامی و ... می توان اشاره کرد. این زبان در رده بندی PYPL PopularitY، در رده دوم قرار دارد . 


PERL 
زبان برنامه نویسی کوبول، یک زبان برنامه نویسی با اهداف تجاریه که در همین راستا زبان Perl بعنوان جایگزینی برای آن طراحی و ایجاد شد.زبان های برنامه نویسی اسکریپتی و پویا همچون Perl ، PHP ، Python و Ruby با پشت سر گذاشتن زبان های برنامه نویسی اصلی و پایه از قبیل Java دارای جایگاه ویژه ای در حوزه برنامه نویسی وب محسوب می شوند. البته طبق سایت Indeed.com متقاضیان بان Perl از سه تای دیگه بیشتره و در فهرست بندی PYPL PopularitY، این زبان در رده شانزدهم جدول قرار داره. 

OBJECTIVE_C 
این زبان برنامه نویسی با اقتباس از زبان های برنامه نویسی پرکاربرد و پایه ایه SmallTalk و C گرفته شده و خودش بعنوان پایه ای برای زبان برنامه نویسی جاوا محسوب میشه. از این زبان برنامه نویسی جهت برنامه ها و سیستم عامل های Mac OS X و iOS شرکت Apple در محصولات این شرکت مثل iPhone و iPod و iPad مورد استفاده قرار می گیره . رتبه این زبان در رده بندی PYPL PopularitY، ردیف هشتم جدوله. 


RUBY 
این زبان برنامه نویسی توسط شخصی به نام Y ukihiro " Matz " Matsumoto طراحی و ایجاد شد و اقتباس شده زبان های برنامه نویسی SmallTalk ، Ada ، Perl ، Eiffel و Lisp محسوب میشه و از جمله کاربردهای اون میشه به ساخت برنامه های تحت وب ، شبیه ساز ها ، مدل های سه بعدی ، برنامه تجاری ، رباتیک ، شبکه ، علوم مخابراتی ، سیستم های مدیریت سیستم و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد . طبق اظهارات سازنده اون " هیچ برنامه نویس زبان Ruby نمیشناسم که بیکار مانده باشد " . این زبان در ردیف دوازدهم قرار دارد . 

JAVA SCRIPT ( همراه با HTML و CSS ) 
از این زبان برنامه نویسی جهت برنامه نویسی وب مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی مرورگرهای اینترنتی از اون پشتیبانی می کنند و از طرفی همین موضوع، بستری رو فراهم کرده برای عکرها تا با توجه به کاربردی بودن اون، به سیستم ها نفوذ کنند. رتبه پنجم رتبه ایه که PYPL PopularitYبه اون داده. 

-------------------------------------------

منبع : pypl.github.io 
منبع : 7learn 

Login
HPCLab Media
HPCLab RSS

Site encyclopedia section

In this section, you will find articles and information you need.

Paper Categories
نرم افزار پایش کلاسترهای محاسباتی

این نرم افزار میزان استفاده از منابع محاسباتی و همچنین کار های در حال اجرا بر روی کلاستر را پایش میکند. به منظور نصب نسخه موبایل استک ابتدا JuiceSSH نصب شود.

Download More

PuTTY

PuTTY is a free and open-source terminal emulator, serial console and network file transfer application. It supports several network protocols, including SCP, SSH, Telnet, rlogin, and raw socket connection. It can also connect to a serial port.

Download More

Winscp

WinSCP is a free and open-source SFTP, FTP, WebDAV and SCP client for Microsoft Windows. Its main function is secure file transfer between a local and a remote computer.

Download More

VNC Viewer

VNC offers a deceptively simple service it allows you to view and control a remote system as though seated next to it, wherever you are.

Download More

NEWS

ابر رایانه واتسون جان زن مبتلا به سرطان را نجات داد

با این که توانایی این کامپیوتر عظیم برای شناسایی بیماری‌‌های مختلف و آنالیز علائم حیاتی بیماران بسیار بالا و احتمالا از هر پزشکی بر روی کره‌ی زمین دقیق‌تر است، اما مطمئنا حداقل تا چندین سال دیگر شاهد به کار گرفته شدن هوش مصنوعی و کامپیوترهای قدرتمندی نظیر ابر رایانه واتسون در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها نخواهیم بود. علاوه بر این برای این که این نوع از سیستم‌های مبتنی بر AI بتوانند یک بیماری را ...

چین قدرتمندترین ابر کامپیوتر جهان را ساخت

بحث ابر کامپیوترها همواره برای عاشقان دنیای تکنولوژی و فناوری جذاب و در رتبه اول قرار داشته است. کامپیوتر از آغاز شروع به کار خود مسیر پر پیچ و خم را طی کرده‌اند تا به لپ‌تاپ‌های امروزی که وزنی کمتر از 2 کیلوگرم داشته و دارای سرعت پردازشی بسیار خوبی هستند، رسیده‌اند. جالب است بدانید کامپیوترهای اولیه حجمی به‌اندازه یک اتاق 20 متری را اشغال می‌کردند و برای روشن شدن نیازمند انرژی الکتریکی بسیار ...

IBM موفق به ساخت تراشه ای شد که می تواند مانند انسان فکر کند !

این تراشه که ترونورث نامیده می‌شود، هنوز نیازمند برنامه‌ای است که بتواند از عملکرد آن پشتیبانی کند زیرا عملکرد آن با تراشه‌های سنتی که هنوز در کامپیوترهای مدرن کاربردی هستند، متفاوت است. در پردازشگرهای سنتی، پردازشگر و حافظه از یکدیگر مجزا هستند، اما در مدل به‌هم‌پیوسته ترونورث، پردازش داده‌ها در زمانی مشابه تراشه‌های سنتی از کارایی بیشتری برخوردارند. در این تراشه به‌جای صفر و یک‌های دوتایی،‌ واحد‌های محاسباتی را اسپایک&zwnj ...

فوجيتسو و فروش يک ابر کامپيوتر 20 ترافلاپي به کانن

کاربران ابر کامپیوتر فوجیتسو را اغلب موسسه‌های تحقیقاتی و علمی تشکیل می‌دهند. اولین نمونه آن، به دانشگاه توکیو فروخته شد و سال گذشته هم اداره هواشناسی مرکزی تایوان، میزبان یکی از FX10 های ساخت فوجیتسو بود. به گفته سخن‌گوی شرکت، فروش یک نمونه تجاری به کانن نه اولین، بلکه یکی از مهم‌ترین معام.   ...

IBM موفق به ساخت تراشه ای شد که می تواند مانند انسان فکر کند !

این تراشه که ترونورث نامیده می‌شود، هنوز نیازمند برنامه‌ای است که بتواند از عملکرد آن پشتیبانی کند زیرا عملکرد آن با تراشه‌های سنتی که هنوز در کامپیوترهای مدرن کاربردی هستند، متفاوت است. در پردازشگرهای سنتی، پردازشگر و حافظه از یکدیگر مجزا هستند، اما در مدل به‌هم‌پیوسته ترونورث، پردازش داده‌ها در زمانی مشابه تراشه‌های سنتی از کارایی بیشتری برخوردارند. در این تراشه به‌جای صفر و یک‌های دوتایی،‌ واحد‌های محاسباتی را ...

درباره ما

شرکت دانش بنیان رایانش سریع هزاره ایرانیان به منظور طراحی، ساخت و گسترش کاربردهای رایانش سریع در علوم مختلف پایه گذاری شده است. این شرکت به دنبال ایجاد بستری با ظرفیت محاسباتی و ذخیره سازی بالا مبتنی بر CPU و GPU می باشد تا بتواند از آن طریق سرویسهای متعددی را به محققین، اساتید، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و سایر علاقه مندان این حوزه ارائه نماید.


خدمات این شرکت در حوزه های زیر ارائه می گردد :

  • - رایانش سریع و ابری (HPC & Cloud Computing)
  • - کلان داده و پردازش داده های حجیم (Big Data Analysis)
  • - طراحی و پیاده سازی کلاسترهای محاسباتی مبتنی بر Linux
  • - طراحی و اجرای پروژه های انبار داده Data Warehouse
  • - مجازی سازی و اجرای شبکه های مبتنی بر نرم افزار (Software Defined Network)
شرکت دانش بنیان رایانش سریع هزاره ایرانیان