AstekHPC

Installation

نرم افزار،معرفی، نصب و دانلودLINGO

معرفی نرم افزار Lingo

معمولاً بعد از مدل سازی برنامه ریزی خطی و یا غیرخطی می بایست آن را حل نمود. حل این مدل ها بخصوص اگر مدل پیچیده و گسترده باشد ، بسیار وقت گیر است و در بعضی مواقع غیرممکن است

. بنابراین لازم است از نرم افزارهایی که این کار را انجام می دهند و کار را ساده تر می کنند استفاده نمود . نرم افزار لینگو یکی از قدرتمندترین و شناخته شده ترین نرم افزارها در حوزه تحقیق در عملیات است که در بین کاربران رشته های مختلف جایگاه ویژه ای دارد.

 

امروزه بسیاری از مدل‌های بهینه سازی تحقیق در عملیات اعم از مدل‌های خطی، غیر خطی و یا عدد صحیح به مدد نرم افزارهای کامپیوتری به سادگی قابل تجزیه و تحلیل می‌باشند. در این میان می‌توان از نرم افزارهایی چون GAMS، GINO، LINDO، LINGO، QSB، TORA نام برد. LINGO بعد از GAMS قوی‌ترین نرم‌افزار تحقیق در عملیات است.

 

این نرم افزار تحقیق در عملیات ، ساخت شرکت  .LINDO Systems Inc است و در رشته مهندسی صنایع کاربرد وسیعی دارد و محیطی مناسب را فراهم آورده است تا در آن به حل مدل های پیشرفته ، مدیریت داده ها و دیگر امور بپردازید. لینگو ابزاری ساده برای بهره‌گیری از قدرت برنامه‌ریزی خطی و غیرخطی در فرموله کردن مسائل خیلی بزرگ به‌صورت مختصر و تجزیه‌وتحلیل آن‌هاست.

 

نرم افزار دیگری به نام لیندو (Lindo  نیز موجود است که Lingo کلیه امکانات آن را در خود دارد و در صورت داشتن Lingo نیازی به Lindo ندارید.) این نرم افزار نیاز به سیستم قوی ندارد و روی یک سیستم معمولی نصب و اجرا می شود و بسیار سبک است.

 

 

تفاوت نرم‌افزار Lingo و Lindo

یکی از سوالات اساسی دانشجویان همیشه تفاوت بین دو نرم افزار لیندو و لینگو است. در سایت سازنده این دو نرم‌افزار یعنی شرکت Lindo System تفاوت نرم افزار Lingo و Lindo ارائه شده است :

 

بطور کلی هر دو نرم‌افزار LINDO و LINGO از یک مجموعه API یکسان استفاده کرده و می‌توانند مسائل یکسانی را حل کنند. تفاوت این دو نرم‌افزار در شیوه نمایش مدل‌ها و کار با آنها برای کاربران است. هر دو نرم‌افزار می‌توانند به عنوان یک افزونه در محیط اکسل استفاده شوند. این ویژگی برای افرادی که به محیط اکسل عادت دارند خیلی مناسب است.

 

اما نرم‌افزار لینگو دارای مزایای جانبی زیر است:

در نرم‌افزار لینگو کاربر می‌تواند با استفاده از زبان مدلسازی مدل‌های متنوعی را با افزودن و کاستن متغیرها طراحی کند. همچنین لینگو می‌تواند فایل‌های ذخیره شده با اکسل را خوانده و با پایگاه داده اکسس ارتباط برقرار کند. همچنین امکانات برنامه‌نویسی در لینگو به گونه‌ای است که کاربران حرفه‌ای می‌توانند از توانمندی‌های این نرم‌افزار در برنامه های نوشته شده خود استفاده کنند. بطور کلی تفاوت چندانی برای کاربران معمولی برای کار با این دو نرم‌افزار وجود ندارد.

 

برخی ویژگی‌های بارز نرم‌افزار Lingo:

 • بیان ساده مدل ریاضی در محیط نرم افزار
 • برقراری ارتباط با اکسل
 • حل کننده های بسیار پیشرفته برای سرعت بالاتر حل مدل؛
 • مدیریت آسان داده های ورودی؛
 • دارای Help کامل برای یادگیری؛
 • قابلیت مدل‌سازی به‌صورت کارا و صحیح؛
 • قابلیت بالای تحلیل مدل؛
 • دارا بودن توابع مختلف ریاضی، آماری و احتمالی؛
 • قابلیت خواندن اطلاعات از File ها و Worksheet های دیگر؛
 • کار کردن در محیط Windows.
 • و همچنین قادر به حل مسائل مختلف بهینه‌سازی ازجمله:
 • برنامه‌های خطی، کوآدراتیک، خطی عدد صحیح، کوآدراتیک عدد صحیح، عدد صحیح خطی خالص، عدد صحیح کوآدراتیک خالص، غیرخطی، غیرخطی عدد صحیح، غیرخطی عدد صحیح خالص.

کمپانی LINDO Systems در تولید نرم افزارهای دیگری مانند LINDO API،‌ What’s Best، Solve Suite فعالیت می کند. ولی مشهورترین این نرم افزارها در ایران LINGO است.

 

این نرم افزار می تواند مسائل زیر را حل نماید: 

 Linear

(Nonlinear (convex & nonconvex/Global

Quadratic

Quadratically Constrained

Second Order Cone, Stochastic

Integer optimization

 

راهنمای نصب بر روی لینوکس

نسخه های لینوکس LINGO به عنوان یک فایل اجرا با نام LINGO-LINUX-64x86-15.0.run توزیع می شوند که یک برنامه نصب خودکار است و کار لازم را برای راه اندازی LINGO در دستگاه لینوکس شما انجام می دهد. هنگامی که این فایل را روی دستگاه خود کپی کنید، ابتدا بایستی دسترسی های فایل را تعیین و آن را به صورت قابلیت اجرایی به آن داد. بدین منظور یک پنجره ترمینال لینوکس را باز و دستور زیر را در آن وارد کنید :

chmod 755 ./LINGO-LINUX-64x86-17.0.run –v

 

سپس شما می توانید برنامه را با وارد کردن دستور زیر نصب کنید:

./LINGO-LINUX-64x86-15.0.run

 

اگر Lingo را به طور نرمال نصب کنید، به طور پیش فرض قرار دادن LINGO در پوشه HOME/lingo17 قرار می گیرد. اگر مجوز LINGO شما چندین کاربر را مجاز می دارد، شما می توانید LINGO را به عنوان یک super user نصب کنید، دراین صورت، LINGO به نصب در پوشه opt/lingo15 که در آن می تواند توسط سایر کاربران در دستگاه قابل دسترسی باشد نصب می شود. در هر صورت، مکان پیش فرض می تواند براساس نیازهای شما تغییر کند.

  

راهنمای نصب بر روی ویندوز

1- نرم افزار را نصب کنید.

2- نرم افزار را اجرا نکنید و اگر در کنار ساعت نیز در حالت اجرا قرار داد آن را ببندید.

3- محتویات پوشه Patch را در محل نصب نرم افزار* کپی کنید و فایل Patch.exe را اجرا و عملیات Patch را انجام دهید. (توجه داشته باشید چنانچه از ویندوز های 7 و 8 و یا 10 استفاده می کنید برای اجرای فایل Patch.exe می بایستی بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید تا Patch به درستی کار کند)

4- نرم افزار را اجرا کنید.

5- با استفاده از شماره سریال موجود در فایل Serial.txt آن را رجیستر کنید.

 

* محل نصب نرم افزار: پوشه محل نصب معمولاً در درایو ویندوز و داخل پوشه Program Files قرار دارد. همچنین با این روش می توانید محل نصب را پیدا کنید:

- در ویندوز XP: بعد از نصب، روی Shortcut نرم افزار در منوی Start کلیک راست کرده و روی گزینه Properties و سپس روی گزینه Find Target کلیک کنید.

- در ویندوز 7: بعد از نصب، روی Shortcut نرم افزار در منوی Start کلیک راست کرده و روی گزینه Open file location کلیک کنید.

- در ویندوز 8: بعد از نصب، روی Shortcut نرم افزار در صفحه Start Screen کلیک راست کرده و روی گزینه Open file location کلیک کنید، در پنجره ایی که باز می شود مجدداً روی Shortcut نرم افزار کلیک راست کنید و روی گزینه Open file location کلیک کنید.

- در ویندوز 10: بعد از نصب، روی Shortcut نرم افزار در منوی Start کلیک راست کرده و روی گزینه Open file location کلیک کنید، در پنجره ایی که باز می شود مجدداً روی Shortcut نرم افزار کلیک راست کنید و روی گزینه Open file location کلیک کنید.

 

دانلود lingo

دانلود آخرین نسخه لینوکس (lingo17)

دانلود آخرین نسخه ویندوز 32 بیتی (lingo17)

دانلود آخرین نسخه ویندوز 64 بیتی (lingo17)

دانلود نسخه ویندوز از سایت p30download به همراه کرک

دانلود سایر نسخه ها

 

----------------------------------------------

منابع : ایران مشاور ، سایت mosamam.ir ، سایت parsmodir.com ، سایت رسمیلیندو ، سایت p30download.com

Login
HPCLab Media
HPCLab RSS

Site encyclopedia section

In this section, you will find articles and information you need.

Paper Categories
نرم افزار پایش کلاسترهای محاسباتی

این نرم افزار میزان استفاده از منابع محاسباتی و همچنین کار های در حال اجرا بر روی کلاستر را پایش میکند. به منظور نصب نسخه موبایل استک ابتدا JuiceSSH نصب شود.

Download More

PuTTY

PuTTY is a free and open-source terminal emulator, serial console and network file transfer application. It supports several network protocols, including SCP, SSH, Telnet, rlogin, and raw socket connection. It can also connect to a serial port.

Download More

Winscp

WinSCP is a free and open-source SFTP, FTP, WebDAV and SCP client for Microsoft Windows. Its main function is secure file transfer between a local and a remote computer.

Download More

VNC Viewer

VNC offers a deceptively simple service it allows you to view and control a remote system as though seated next to it, wherever you are.

Download More

NEWS

ابر رایانه واتسون جان زن مبتلا به سرطان را نجات داد

با این که توانایی این کامپیوتر عظیم برای شناسایی بیماری‌‌های مختلف و آنالیز علائم حیاتی بیماران بسیار بالا و احتمالا از هر پزشکی بر روی کره‌ی زمین دقیق‌تر است، اما مطمئنا حداقل تا چندین سال دیگر شاهد به کار گرفته شدن هوش مصنوعی و کامپیوترهای قدرتمندی نظیر ابر رایانه واتسون در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها نخواهیم بود. علاوه بر این برای این که این نوع از سیستم‌های مبتنی بر AI بتوانند یک بیماری را ...

چین قدرتمندترین ابر کامپیوتر جهان را ساخت

بحث ابر کامپیوترها همواره برای عاشقان دنیای تکنولوژی و فناوری جذاب و در رتبه اول قرار داشته است. کامپیوتر از آغاز شروع به کار خود مسیر پر پیچ و خم را طی کرده‌اند تا به لپ‌تاپ‌های امروزی که وزنی کمتر از 2 کیلوگرم داشته و دارای سرعت پردازشی بسیار خوبی هستند، رسیده‌اند. جالب است بدانید کامپیوترهای اولیه حجمی به‌اندازه یک اتاق 20 متری را اشغال می‌کردند و برای روشن شدن نیازمند انرژی الکتریکی بسیار ...

IBM موفق به ساخت تراشه ای شد که می تواند مانند انسان فکر کند !

این تراشه که ترونورث نامیده می‌شود، هنوز نیازمند برنامه‌ای است که بتواند از عملکرد آن پشتیبانی کند زیرا عملکرد آن با تراشه‌های سنتی که هنوز در کامپیوترهای مدرن کاربردی هستند، متفاوت است. در پردازشگرهای سنتی، پردازشگر و حافظه از یکدیگر مجزا هستند، اما در مدل به‌هم‌پیوسته ترونورث، پردازش داده‌ها در زمانی مشابه تراشه‌های سنتی از کارایی بیشتری برخوردارند. در این تراشه به‌جای صفر و یک‌های دوتایی،‌ واحد‌های محاسباتی را اسپایک&zwnj ...

فوجيتسو و فروش يک ابر کامپيوتر 20 ترافلاپي به کانن

کاربران ابر کامپیوتر فوجیتسو را اغلب موسسه‌های تحقیقاتی و علمی تشکیل می‌دهند. اولین نمونه آن، به دانشگاه توکیو فروخته شد و سال گذشته هم اداره هواشناسی مرکزی تایوان، میزبان یکی از FX10 های ساخت فوجیتسو بود. به گفته سخن‌گوی شرکت، فروش یک نمونه تجاری به کانن نه اولین، بلکه یکی از مهم‌ترین معام.   ...

IBM موفق به ساخت تراشه ای شد که می تواند مانند انسان فکر کند !

این تراشه که ترونورث نامیده می‌شود، هنوز نیازمند برنامه‌ای است که بتواند از عملکرد آن پشتیبانی کند زیرا عملکرد آن با تراشه‌های سنتی که هنوز در کامپیوترهای مدرن کاربردی هستند، متفاوت است. در پردازشگرهای سنتی، پردازشگر و حافظه از یکدیگر مجزا هستند، اما در مدل به‌هم‌پیوسته ترونورث، پردازش داده‌ها در زمانی مشابه تراشه‌های سنتی از کارایی بیشتری برخوردارند. در این تراشه به‌جای صفر و یک‌های دوتایی،‌ واحد‌های محاسباتی را ...

درباره ما

شرکت دانش بنیان رایانش سریع هزاره ایرانیان به منظور طراحی، ساخت و گسترش کاربردهای رایانش سریع در علوم مختلف پایه گذاری شده است. این شرکت به دنبال ایجاد بستری با ظرفیت محاسباتی و ذخیره سازی بالا مبتنی بر CPU و GPU می باشد تا بتواند از آن طریق سرویسهای متعددی را به محققین، اساتید، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و سایر علاقه مندان این حوزه ارائه نماید.


خدمات این شرکت در حوزه های زیر ارائه می گردد :

 • - رایانش سریع و ابری (HPC & Cloud Computing)
 • - کلان داده و پردازش داده های حجیم (Big Data Analysis)
 • - طراحی و پیاده سازی کلاسترهای محاسباتی مبتنی بر Linux
 • - طراحی و اجرای پروژه های انبار داده Data Warehouse
 • - مجازی سازی و اجرای شبکه های مبتنی بر نرم افزار (Software Defined Network)
شرکت دانش بنیان رایانش سریع هزاره ایرانیان